sobota, 8 stycznia 2011

GPS - elementarne wiadomosci

GPS, a właściwie Global Positioning System, odnosi się do systemu satelitów, stacji monitorujących oraz odbiorników, które razem pozwalają określić dokładną lokalizację w każdym miejscu na Ziemi. Sercem systemu są 24 satelity, które krążą po orbitach okołoziemskich.

Pierwszy satelita GPS został wystrzelony w 1974 r. a dwudziesty czwarty (tyle wymagane jest do prawidłowgo działania GPS) w 1994 roku. GPS obsługiwany jest przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych (United States Department of Defense), a korzystanie z niego jest bezpłatne. Co pewien czas stare satelity zastępowane są nowymi. Ponieważ GPS z roku na rok jest coraz bardziej  udoskonalane, koszty urządzeń GPS ciągle spadają, podczas gdy dokładność wzrasta. Małe przenośne urządzenia GPS stały się naprawdę bardzo tanie, a dokładność ich jest wręcz zadziwiająca. Dokładność pozycjonowania przy wykorzystaniu GPS zmienia się w zależności od różnych czynników. W sprzyjających warunkach może wynosić nawet kilka metrów. Niektóre specjalistyczne wykorzystania GPS posiadają dokładność wynoszącą nawet kilka centymetrów! Ilość zastosowań GPS jest wręcz ogromna. Z roku na rok ilość zastosowań GPS rośnie, a  cena urządzeń GPS spada. GPS wykorzystujemy m.in. w rolnictwie, leśnictwie, archeologii, fotogrametrii, lotnictwie, transporcie drogowym, transporcie kolejowym oraz kartografi. Wiele nowych samochodów  jest już wyposażona w fabrycznie zamontowany GPS, aby pomóc kierowcom w nawigowaniu podczas jazdy. GPS to również zastosowania wojskowe. Wojsko stosuje system nawigacji satelitarnej do lokalizowania żołnierzy na polu walki oraz do kierowania pocisków do celu.
W 2 maja 2000 r. Departament Obrony Stanów Zjednoczonych wyłączył tzw. mechanizm Selective Availability (SA), który powodował, że wskazania cywilnych urządzeń GPS były mniej dokładne. Departament Obrony  zastrzegł sobie jednak prawo do  powtórnego włączenia tego mechanizmu, gdyby USA stanęły w obliczu jakiegoś kryzysu, np. wybuchu wojny. Dzięki wyłączeniu mechanizmu Selective Availability, większości urządzeń GPS uzyskało około 10 razy większą dokładność niż wtedy, gdy mechanizm ten był włączony!
Poza satelitami oraz odbiornikami istotnymi elementami systemu GPS są stacje monitorujące. Tworzą one tzw. segment kontroli. Obecnie istnieje 12 stacji kontroli (monitorujących), które rozlokowane są możliwie blisko równika, aby dzięki temu obserwować jak największą ilość satelitów przez możliwie długi czas. Ostatnio mówi się, że system GPS ma wzbogacić się o kolejnych 6 stacji monitorujących. Dzięki temu satelity będą mogły być ciągle obserwowane nie jak obecnie przez przynajmniej 2 stacje, a przez przynajmniej 3 stacje kontroli. Dokładność GPS jest tematem, który wzbudza wiele emocji, ponieważ brak jest jakiegoś jednolitego  systemu, który byłby w stanie zmierzyć ten parametr. Najpopularniejszy wskaźnik, to tzw. CEP. który odnosi się do udziału punktów (statystycznego) o podanej dokładności w całym ich zbiorze, czyli np. CEP (80%) 1-3 m wskazuje na to, że 80% przeprowadzonych pomiarów mieści się w błędu 1-3 metra, przy czym nie możemy powiedzieć nic o tych pozostałych 20% pomiarów.


Krystian Wójcik > więcej informacji na temat GPS znajdziesz na: http://www.technologiagps.org.pl/

Artykuł pochodzi z serwisu "http://artykuly.com.pl%22%3eartykuly.com.pl%3c/a - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz